Kolejki elektryczne PIKO

Historia

kolejek elektrycznych

 

Fotki

galeria zdjęć

 

Gadżety

tapety na pulpit

 

Kolejka Elektryczna PIKO

ramka
Rozmiar tekstu:
zmniejsz rozmiar tekstu zwiększ rozmiar tekstu

Historia Firmy PIKO

Modelarz;

Historia firmy PIKO Spielwaren GmbH zaczyna się w roku 1949, kiedy to wykonano pierwszy zestaw kolejki pod nazwą „PICO Express”. Został on wykonany na zamówienie rządu z Chemnitz i wystawiony po raz pierwszy na jesiennych targach w Lipsku.


W 1951 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji kolejek elektrycznych w „mieście zabawek” Sonneberg. Powodem dla którego wybrano to właśnie miasto, było jego długa tradycja w produkcji zabawek sięgająca aż 18-go wieku.


Pierwsze kolejki elektryczne w Sonnebergu produkowane były w państwowym przedsiębiorstwie o nazwie VEB Elektroinstallation Oberlind. Ówcześnie produkowano takie modele jak E44 – pierwszy elektrowóz, E46 oraz parowóz BR 55. Wkrótce rozpoczęto także produkcję innych lokomotyw, wagonów, zasilaczy i torów.


Odkąd produkcja kolejek elektrycznych w Sonnebergu ruszyła pełną parą, urzędnicy zdecydowali się w 1957/8 roku założyć VVB (zjednoczenie zakładów państwowych) skupiające producentów zabawek. Jej centrala powstała także w Sonnenbergu. Odtąd nie produkowano tylko kolejek elektrycznych, które miały zawsze priorytet produkcji, ale także inne rodzaje zabawek elektromechanicznych, takie jak pralki czy odkurzacze dla dzieci. Tak duże zainteresowanie spowodowało iż w 1962 roku utworzono zakład państwowy - VEB PIKO.PIKO od początku skupiało się na produkcji kolejek elektrycznych w skali 1:87 (H0). Lokomotywy wykonywano metodą wtrysku cynkowego, a już od 1959 roku wagony wykonywano z plastiku. Te możliwości pozwoliły PIKO zaoferować bardziej precyzyjne modele mogące konkurować z innymi producentami w tej branży.


PIKO stało się bardzo twórcze i nowatorskie w technologii produkcji lokomotyw. W 1983 roku zaoferowano model parowozu BR 95, który był wielkim zaskoczeniem dla każdego. Ten parowóz jest bardzo charakterystyczny dla rejonu Turyngii iużywany jest głównie na górskich trasach. Ostatnią innowacyjną konstrukcją PIKO jako zakładu państwowego był pociąg „Saxonia” z  1988 roku.


Po zmianach PIKO zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy powiernicy próbowali usilnie sprzedać firmę inwestorowi. Po okresie kłopotów który obfitował znacznym spadkiem produkcji, Dr. Wilfer w końcu nabył przedsiębiorstwo 1 maja 1992 roku.


(na podstawie informacji z www.piko.de)Zobacz więcej:

Skale w modelarstwie

W modelarstwie kolejowym stosowane są ujednolicone skale modelarskie...

więcej

Makiety kolejowe

Filmy prezentujące makiety kolejowe wraz z modelami kolejowymi w ruchu...

więcej

ramka

© 2007-2014 kolejka-piko.ovh.org all right reserved.